Elgiganten som är ny hyrestagare utmanar butiksdöden och öppnar en tongivande flaggskeppsbutik som skall stärka shoppingupplevelsen inom teknik och hushållsprodukter.
– Arconas samarbete med AMF Fastigheter fungerar mycket bra och vi är stolta och glada för det fortsatta förtroendet att få utveckla deras fastigheter till moderna och funktionella lokaler på en av stadens mest attraktiva platser, säger Fredrik Wallentin, projektchef Arcona.
Fastighetsmarknadsdagen Jönköping När Tommy Fritz, vd för Tosito, äntrar scenen på Fastighetsmarknadsdagen i Jönköping så pratar han, bland annat, om hur han ser på, just, den lokala bostadsmarknaden. Det finns också en tickande bomb som stavas "bostadsbristen i Göteborg", med stark arbetskraftsinvandring och alltför få byggstarter. Hur tacklar branschen detta? – Vi bygger antingen för mycket eller för lite, säger Tosito-vd:n.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.