Mitt i Stockholms city vid Sergels Torg pågår omdaningen av Sergelhuset, en fastighet och ett stadsutvecklingsprojekt som omfattar tre byggnader om totalt 60 000 kvadratmeter belägna längs Malmskillnadsgatan, Hamngatan och Sveavägen.
Det är sedan tidigare klart att spelutvecklaren King, revisions- och rådgivningsföretaget EY, advokatfirman DLA Piper samt Stureplansgruppen och restauranggruppen bakom bland annat Vassa Eggen etablerar sig i fastigheten. Nu är det klart att även AWS väljer Sergelhuset för sin nordiska verksamhet.
AWS, som har haft Cushman & Wakefileld som rådgivare i affären, hyr totalt 6 000 kvadratmeter kontor fördelat på tre plan, 9-11, med huvudentré från Malmskillnadsgatan.
Med uthyrningen når kontorsytorna i projektet en uthyrningsgrad om 92 procent. Endast sex stycken Smart & Klart, helt färdiga och inflyttningsbara kontor, återstår.
– Sergelhuset är Vasakronans största stadsutvecklingsprojekt. När fastigheten står klar hösten 2020 är det ett helt nytt kvarter med nytt innehåll som presenteras. Att öppna upp kvarteret och skapa mer liv och rörelse i området är ett löfte vi gett Stockholm stad. Med en bra hyresgästmix, restauranger, service och Arena, vårt eget coworking-koncept, levererar vi på det löftet, säger Johanna Skogestig, vd Vasakronan.
AWS flyttar in under 2021.
Bolag Fastighetsprofilen Kristina Alvendal har föreslagits som ledamot av styrelsen för Svenska Bordtennisförbundet. Hennes långa erfarenhet av strategiskt ledarskap inom både offentlig och privat sektor samt hennes tidigare erfarenheter från andra ideella uppdrag gör henne lämplig för rollen, menar Bordtennisförbundets valberedning. Själv spelar hon inte pingis. – Nej, jag gör ju inte det. Bollsinnet har hoppat över en generation.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.