Image

Akelius köper i London

Transaktioner Akelius har i två affärer köpt bostäder i London för cirka 124 miljoner kronor. De senaste ett och ett halvt åren har bolaget handlat bostäder i Storbritannien för motsvarande drygt 1,5 miljarder kronor.
Publicerad den 15 Januari 2013
Lars Lindfors. Bild: Akelius
Lars Lindfors.

En av fastigheterna är St Peters Court i Stepney Green. Det är en tidigare kyrka som omvandlats till bostäder. Den andra fastigheten är Welford House i Purley.
- St Peters Court och Welford House passer väl in i vår försvärvsstrategi gällande bostäder i London, säger Lars Lindfors, vd på Akelius UK, enligt brittisk media.

CBRE var rådgivare åt Akelius i affären.

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Vilka fastighetsprofiler sitter i fotbollsstyrelserna?

Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige