Image

Akelius gör riktad emission av preferensaktier

Ekonomi/Finansiering Akelius gör en riktad nyemission av preferensaktier riktad till institutioner och private banking. Teckningsperioden pågår till 09.00 i morgon.
Publicerad den 23 April 2015

Minsta teckningspost är en miljon kronor. Emissionsvolym och teckningskurs fastställs genom anbudsförfarande.

Teckningsperioden inleddes i morse klockan 07.30. Prissättning och tilldelning av aktier förväntas äga rum före klockan 09.00 i morgon.

Danske Bank och Swedbank är rådgivare.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Vilka fastighetsprofiler sitter i fotbollsstyrelserna?

Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige