För att återbetalningen av aktieägarlånen ska vara tillåten enligt villkoren för Akelius obligationslån, emitterat i juni 2012 respektive maj 2013, har villkoren för obligationslånet ändrats efter godkännande från agenten under obligationslånet, Swedish Trustee AB.
Förändringarna av villkoren gäller från 28 oktober 2013 och innebär att det alltid ska vara tillåtet för Akelius att återbetala lån, oavsett ursprungligt förfall, om sådan återbetalning finansieras uteslutande med tillskjutet eget kapital (via exempelvis nyemission eller ovillkorat aktieägartillskott).
Därtill införs en restriktion avseende möjligheterna att dela ut sådant kapital som tillskjutits i syfte att användas för återbetalning av lån.
Bygg/Arkitektur Hallands Hamnar vill bli en av Sveriges första hamnar att ta hand om mellanlagring och utlastning av infångad koldioxid. Hamnen vill, genom strategiska samarbeten och infrastruktur, knyta samman utsläppare, teknik och transport. Men vad krävs för satsningar när det gäller byggnation och markanvändning? Fastighetssverige har talat med Henrik Nanfeldt, kommersiell chef på Hallands Hamnar.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.