– Det är med stor glädje som vi tar över fastigheterna. Vår avsikt med fastighetsköpet är att utveckla fastigheterna över tid med en kommande nyproduktion. Då fastigheterna ligger i nära anslutning till våra fastigheter på Folkungagatan, säger Bengt Engberg, vd på AB Bostäder i Borås.
– Det blir en strategisk satsning där vi befäster vårt område på Norrmalm. Nyproduktionen är planerad till cirka 70 stycken lägenheter i varierande storlekar men först väntar arbetet med ändring i detaljplanen. Ansökan om planändring lämnas in inom kort. Det är först när vi är överens med Borås Stad som vi kan komma vidare i byggprocessen, fortsätter Engberg.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.