Ett omfattande arbete med identifiering av byggbar mark och en nära samverkan mellan koncernen och Göteborgs Stad och dess förvaltningar har lett fram till markanvisningen. Med tillskott av egen mark möjliggörs nu att Framtiden kan planera för byggnationen av drygt 3 250 bostäder för att bidra till utvecklingen av Göteborgs bostadsmarknad.
Anvisningen innebär bland annat att 400 hyresrätter och bostadsrätter kan byggas i Fiskebäck, 500 bostäder med fokus på hyresrätter kan byggas i Kärra centrum och att ytterligare upp till 650 bostäder kan byggas, fördelat på sex olika stadsdelar i Göteborg.
I och med beslutet kan Framtidenkoncernens nybildade Framtiden Byggutveckling AB öka byggtakten och bidra till fler bostäder i Göteborg.
– Det är fantastiskt roligt att vi har fått den här markanvisningen. Det här är ett viktigt steg som ger oss förutsättningar att kunna planera och bygga volym med kvalitet till rimliga hyror och uppnå koncernmålet om 1 400 lägenheter per år, säger Mariette Hilmersson, vd och koncernchef på Framtidenkoncernen.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.