Nästa steg i projektet är att påbörja arbetet med detaljplanen. Veidekke Bostad är sedan tidigare aktivt i kommunen genom sitt projekt Kronogården i Älvängen.
- Ale Kommun är en tillväxtkommun som målmedvetet tagit sig an bostadsutmaningen, säger Olof Olausson, regionchef på Veidekke Bostad.
- Vi ser fram emot att involvera våra bostadsintressenter och framtida grannar i utvecklingen av projektet och är glada att kunna tillföra Ale ytterligare naturnära bostäder.
- Veidekke Bostads projekt vid Backa Säteri kan på ett hållbart sätt komma att komplettera Nödinges bostadsutbud inom gångavstånd från tågstationen och Ale Torg. Detaljplanearbetet får nu utvisa vad som blir det bästa sättet att utveckla området. Vi är väldigt glada att Veidekke Bostad fortsätter sitt engagemang i Ale och delar vår positiva syn på kommunens utveckling, säger Magnus Blombergsson, stadsarkitekt i Ale Kommun.
Veidekke kännetecknas av en stark företagskultur som tror på att engagemang och involvering är grunden för all framgång. Därför erbjuds vi medarbetare att bli delägare. Tillsammans äger vi ca 20% av Veidekke och är en av företagets största ägare.
Vi på Veidekke vet att involvering gör vårt arbete roligare, effektivare, säkrare, mer innovativt, ger bättre kvalitet – OCH är lönsammare. För alla. Därför involverar vi alltid alla parter i våra projekt – från våra egna medarbetare till beställare, leverantörer, arkitekter, underentreprenörer, kringboende och slu...
Lista Fastighetssverige har tittat närmare på de noterade fastighetsbolagens Q2-rapporter för att ta reda på hur hårt belånade de är. Här är hela listan.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.