Willhem tar nu över Oskar II 11. Det överenskomna fastighetsvärdet uppgår till 142 miljoner kronor, vilket är i nivå med värdering, och den uthyrningsbara ytan uppgår till 4 905 kvadratmeter.
– Fastigheten Oskar II 11 är den första fastigheten som vi utifrån vårt tecknade avtal med Willhem nu överlämnar till dem. Det känns både tryggt och bra att lämna över stafettpinnen till en bra aktör som kommer att ta den vidare på bästa sätt, säger Hans Wallenstam, vd för Wallenstam.
Fastigheten Oskar II 11 är belägen på Drottninggatan 17/Roskildegatan 4-6 i Helsingborg.
Willhem är ett bostadsbolag med starkt fokus på hög kundservice och trygghet i boendemiljön. Våra fastigheter finns på utvalda tillväxtorter i Sverige. Huvudkontoret ligger i Göteborg. Med Första AP-fonden som ägare utvecklar vi ett långsiktigt och ansvarsfullt bostadsbolag.
Presenteras av Eways
Presenteras av SLUSSGÅRDEN
Bolag Serafim gjorde två förvärv precis före årsskiftet. Fastighetssverige frågar företagets vd Rickard Jacobsson vad de planerar framöver. Här ska de växa. Vi undrar också om det kan bli aktuellt med en börsnotering.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.