Affären avser två nyproducerade fastigheter innehållande mindre hyreslägenheter med en snittstorlek på cirka 33,9 kvadratmeter. Fastigheterna är belägna i attraktivt A-läge i den nya stadsdelen Vega i Haninge kommun, med närhet till service, natur och goda kommunikationer. Den totala uthyrningsbara arean i projektet är 9 893 kvadratmeter.
Byggstarten för projektet är planerad till första kvartalet 2021 med beräknat färdigställande etappvis under 2022 och 2023. Willhem kommer att ta över förvaltningen vid färdigställandet.
– Det känns roligt att vi kan fortsätta växa i Stockholmsområdet genom förvärv av ett mycket fint nyproduktionsprojekt. Att köpa färdigutvecklade projekt är ett utmärkt komplement till den nyproduktion vi har i egen regi, säger Willhems vd Mikael Granath.
Tillträde beräknas ske under första kvartalet 2021.
Willhem är ett bostadsbolag med starkt fokus på hög kundservice och trygghet i boendemiljön. Våra fastigheter finns på utvalda tillväxtorter i Sverige. Huvudkontoret ligger i Göteborg. Med Första AP-fonden som ägare utvecklar vi ett långsiktigt och ansvarsfullt bostadsbolag.
Bolag Den 29:e februari 2020 somnade Emma Jonsteg in efter en längre tids kamp mot cancer. Hon lämnade ett stort tomrum efter sig i arkitekt-Sverige men hennes ande lever fortsatt vidare hos Utopia. Mattias Litström, kreativt ansvarig och medgrundare av Utopia Arkitekter, berättar om sin vän och kollega, sorgen efter hennes bortgång och om arbetet med att förvalta arvet efter henne. – Emma är en ytterst levande figur även fast hon är borta, säger han.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.