I dag har man en portfölj i Härnösand med 42 fastigheter om 130.000 kvm med ett värde på 760 mkr. Dessa kommer att delas upp mellan de båda bolagen. Landsorten Invest kommer äga och förvalta sina fastigheter genom nystartade Hernö Fastigheter. Medan Westerlinds kommer fortsätta att äga och förvalta under eget namn. Delningen verkställs den 1 mars i år.
– Tidpunkten är den rätta för att göra detta. Vi har haft en otrolig resa där vi tillsammans kunnat skapa värde och driva stadsutveckling. Nu kommer de båda bolagen kunna stärka sina profiler och låta respektive företagskultur blomma ut, säger Emil Westerlind, vd Westerlinds.
– Projekt och fastighetsutveckling finns i vårt företags DNA, något som också återspeglas i de fastigheter som fortsättningsvis kommer att ingå i vårt bestånd, fortsätter Emil Westerlind.
– Vi ser fram emot att etablera Hernö Fastigheter i Härnösand och bygga upp en effektiv förvaltningsorganisation på plats i staden, säger Hans Thyren, vd för Landsorten Invest.
– Jag ser flera områden där vi kommer att fortsätta samarbetet med Westerlinds, om än under nya former. Utvecklingen av centrum är ett sådant område, där vi säkert kommer fortsätta arbeta tillsammans.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.