– Detta är en bra affär för Härnösand som stad. Ett levande centrum är bra för våra hyresgäster och i förlängningen för staden som helhet. Vi ser fram emot att vara en aktiv spelare i det fortsatta arbetet med att stärka stadens utbud och attraktionskraft, säger Göran Albertsson, vd, Kommunfastigheter
2018 sjösatte fastighetsägarna, handlarna och kommunen en gemensam strategi för utveckling av stadskärnan. Fler mötesplatser, synligare och tydligare handel samt en levande stadsbild var några av huvudpunkterna i stadsutvecklingsprojektet.
– Sättet vi handlar, träffas och umgås har förändrats och fortsätter att förändras. Det öppnar upp helt nya möjligheter för städer likt Härnösand. Vår ambition är inte att följa utvecklingen, utan att fullt ut omfamna och driva den framåt, säger Emil Westerlind, vd, Westerlinds
I och med affären går centrumutvecklingsprojeket in i nästa fas. Nu kommer Prisma Gallerian att uppgraderas till en modern handels- och mötesplats för Härnösandsbor. I samband med det kommer Prisma att byta namn till Graf.
– Westerlinds har redan tjuvstartat projekteringen och hyresgästdialogen. I och med att Kommunfastigheter nu kliver in kan vi intensifiera det arbetet. Tillsammans kan vi skapa något riktigt bra för oss som bor i Härnösand och som stärker staden som destination, säger Emil Westerlind.
– Vi kommer fortsätta utveckla handelsvarvet i Härnösand. En passage som förbinder Storgatan med Köpmangatan blir ett viktigt steg i det arbetet. Därutöver hoppas vi inom kort kunna presentera fler spännande nyheter och hyresgäster för Graf, säger Emil Westerlind.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.