Fabian Hielte, Ingemar Larsson och Gustaf Hermelin omvaldes och Lena Apler och Eva Persson valdes in som nya styrelseledamöter.
Lena Apler, 62, är vd på Collector. Övriga styrelseuppdrag: ledamot i Collector, Skogssällskapet, Svenska Garantiprodukter, Svolder och Västsvenska Handelskammaren.
Eva Persson, 60, har tidigare jobbat som chefsjurist på Volvo. Övriga styrelseuppdrag: ledamot i Norsk Hydro ASA och Deutz AG.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.