Därmed är halva fastigheten – som DSV lämnar i oktober – uthyrd.
Tribona har lovat hyresgästen att i nuläget inte gå ut med vilka det är.
Avtalet är femårigt och träder i kraft vid årsskiftet förutsatt att vissa villkor uppfylls.
Hyresvärdet för perioden uppgår till cirka 48 miljoner danska kronor.
- Det är mycket glädjande att vi innan DSV lämnar lokalen den 1 oktober kan hyra ut mer än halva lokalen i förtid. Jag är optimistisk till att vi även ska kunna fylla resterande ytor i fastigheten inom den närmaste tiden då vår fastighet passar utmärkt för företag som vill samla sin verksamhet på ett ställe och utbudet av fastigheter i vår storlek är väldigt begränsat i området, säger Per Johansson, vd på Tribona.
Bolag Bostadskreditfonden plockar fyra nyckelspelare från Aros Kapital när man satsar med nytt kontor i rikets andra stad. – Vårt mål är att vara en långsiktig partner för bostadsutvecklare i hela landet, och genom närvaro i både Göteborg och Stockholm stärker vi vår möjlighet att nå fler aktörer och bidra till fler byggstarter, säger vd Lottie Löf till Fastighetssverige.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.