Image
Sveriges Arkitekters förbundsstyrelse. Fr v Aron de Ryst, Maja Olsson, Valter Fredström, Mårten Claesson, Per Bornstein, My Lekberg Hellström, Katya Högberg, Emina Kovacic och Petter Lindencrona. Anna Krook saknas på bilden.
Sveriges Arkitekters förbundsstyrelse. Fr v Aron de Ryst, Maja Olsson, Valter Fredström, Mårten Claesson, Per Bornstein, My Lekberg Hellström, Katya Högberg, Emina Kovacic och Petter Lindencrona. Anna Krook saknas på bilden. Bild: Sören Andersson

Sveriges Arkitekter startar framtidskommission

Bygg/Arkitektur Byggkris, klimatkris, digitalisering och demografiska förändringar. För att arkitekterna ska komma stärkta ur alla förändringar i branschen beslöt stämman att fackförbundet Sveriges Arkitekter nu ska starta en framtidskommission.
Publicerad den 25 November 2024

En framtidskommission behövs för att ytterligare höja kvaliteten i arkitekturen, för att minska våra resurs- och klimatuttag samt för att skapa ett hållbart yrkesliv med en mindre konjunkturkänslig och bättre arbetsmarknad.

– Jag är stolt och glad över medlemmarnas stora intresse för arkitektens och arkitekturens framtida inriktning, vilket flera ambitiösa motioner visar. Vi i styrelsen är medvetna om att vi måste engagera så många medlemmar som möjligt för att kunna hitta lösningar på de komplexa utmaningar vi står inför, säger ordförande Emina Kovacic.

– En handlingskraftig framtidskommission med rötter i medlemmarnas egna idéer och förslag är ett steg i rätt riktning och bevis på att vår demokratiorganisation brinner för sina uppdrag! Något vi inspireras av och inte tar för givet.

Andra motioner som antogs innebär bland annat att förbundet ska stötta arkitekter som blir egenföretagare och andra små, nyetablerade arkitektkontor, med det danska START-programmet som modell, samt vässa och synliggöra sin hållbarhetspolicy.

- Redaktionen
red@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Så ska Marievik bli en förebild för arbetsplatsutveckling

Bolag AMF Fastigheter säkrar en tung hyresgäst till Marievik. Efter att man gjort klart med att WSP hyr 8 500 kvadratmeter berättar Johan Lindskog, projektutvecklingschef på AMF Fastigheter, om den nya hyresgästens betydelse för området och om roll Marievik kommer spela på Stockholms kontorsmarknad och för AMF Fastigheter i framtiden.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige