Affären ingick i de affärer som SBB kommunicerade för två veckor sedan.
Stenvalvets strategi är att förvärva, utveckla och förvalta samhällsfastigheter. Genom förvärvet förstärker Stenvalvets sitt befintliga fastighetsbestånd i Växjö kommun och äger nu totalt sju fastigheter om cirka 45 000 kvadratmeter på orten. Den förvärvade kontorsfastigheten med Arbetsförmedlingen som största hyresgäst kompletterar Stenvalvets portfölj på orten som utgörs av två boenden för äldre, en skola och i och med förvärvet fyra centralt belägna kontorsfastigheter med myndigheter som hyresgäster.
– Centralt belägna myndighetskontor av den här karaktären i en marknad där vi redan är etablerade är intressant för oss. Växjö är en attraktiv marknad som vi tror mycket på, säger affärsutvecklingschef/vice vd Sara Östmark.
Fastigheten tillträddes den 1 juni.
Ekonomi/Finansiering Efter ett fjolår med räntesänkningar kan vi nu blicka framåt mot en större förutsägbarhet och stabilisering i omvärlden och i ekonomin. Eller? En nytillträdd president i Donald Trump, krig i vår omvärld och osäkerhet i världshandel kan fortsatt sätta ekonomin i gungning. På Fastighetsmarknadsdagen i Jönköping talade Christina Nyman, chefsekonom på Handelsbanken, om hur prognoserna ser ut för tillfället.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.