Sammanlagt ska 14 aktörer uppföra cirka 1 700 lägenheter i Hyllie fram till 2018.
Seniorgården AB blir den femte av aktörerna. Först ut var Roth Fastigheter AB som i november 2013 färdigställde ett flerbostadshus med 54 lägenheter. Under våren har Lustgården Syd AB och Nevsten Fastighets AB genom varsitt tomträttsavtal för 64 respektive 80 lägenheter kunnat planera sina byggstarter i höst. Och tidigare i höst genomfördes en markförsäljning till Ikano Bostad AB som planerar att byggstarta 113 hyresrätter innan årsskiftet.
– Det nya centrumområdet ska växa till en blandstad med flera funktioner och varierande boendeformer. Med seniorbostäder och bostadsrätter bidrar Seniorgården med en viktig del i denna utveckling, säger Klas Johansson, fastighetsdirektör i Malmö stad.
Marken som Seniorgården AB nu förvärvar för sitt flerbostadshus ligger i ett kvarter söder om Hyllie allé, nära områdets östra infart via Pildammsvägen.
Köpeavtalet avser fastigheten Finn 2. Med markförvärvet avser Seniorgården AB uppföra ett flerbostadshus om totalt cirka 5 000 kvadratmeter BTA. Den totala köpeskillingen uppgår till 15,7 miljoner kronor. Seniorgården AB tillträder fastigheten 15 december 2015.
Ekonomi/Finansiering Riksbanken arrangerade under torsdagen en pressträff om det penningpolitiska beslutet. Styrräntan kommer att lämnas på nuvarande nivå för att sedan sjunka, sa riksbankschef Erik Thedéen och Åsa Olli Segendorf, chef för avdelningen för penningpolitik. Den svenska ekonomin är sakta på väg tillbaka, menar man också från Riksbankens sida, men man kommer att agera om läget utvecklar sig annorlunda än Riksbankens prognos.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.