– Vi är väldigt glada över att kunna välkomna den populära gymkedjan Sats till Nacka Forum. Sats är en mycket erfaren aktör som kommer stärka och bredda vårt redan uppskattade hälsoutbud inom HLTH. Vi ser att bekvämligheten av att ha nära till och möjligheten att göra alla sina aktiviteter på en och samma plats underlättar våra besökares vardag, säger Marie Larsson, centrumchef i Nacka Forum.
– Vi är väldigt glada över att kunna stärka vår närvaro i södra Stockholm, och att skapa fler träningsmöjligheter för våra medlemmar. Sats vill inspirera människor till att vara aktiva, som en del av ett hälsosamt och lyckligt liv. Därför är vi glada att nu kunna göra träning ännu mer tillgängligt för fler, säger Linda-Li Cederroth, Country Manager på Sats Sverige.
Bygg/Arkitektur Hallands Hamnar vill bli en av Sveriges första hamnar att ta hand om mellanlagring och utlastning av infångad koldioxid. Hamnen vill, genom strategiska samarbeten och infrastruktur, knyta samman utsläppare, teknik och transport. Men vad krävs för satsningar när det gäller byggnation och markanvändning? Fastighetssverige har talat med Henrik Nanfeldt, kommersiell chef på Hallands Hamnar.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.