Det blev för dyrt, för högt för Brommaflyget och lockade få hyresgäster, skriver Dagens Nyheter.
Sedan maktskiftet i höstas har den nya rödgrönrosa alliansen utrett huset - planerna var ett hus med arbetsnamnet Park 1 - eftersom det är ett mycket stort och kostsamt projekt. Nu sätter man ned foten och stoppar huset.
– ?Den enda hyresgäst som tecknat kontrakt är brandförsvaret. Det finns inga förutsättningar att bygga huset som dessutom blir väldigt dyrt för skattebetalarna, säger Ingela Lindh, biträdande stadsdirektör som lett utredningen, till DN.
Samarbetet mellan blåljusaktörer ordnas istället i det runda huset på Kungsbron och i Johannes brandstation, skriver DN.
Bygg/Arkitektur Efter omfattande arbeten har Lärjeholms Gård i östra Göteborg återfått sin forna stil med dekormålningar, originaldörrar och trägolv. Nu ska det skakas liv i den gård som en gång ägdes av Gustav Vasas svägerska och attackerades av Danmark. Fastighetssverige har varit inne i huset och känt historiens vingslag – samt en och annan sättning i byggnaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.