- Vi har hela tiden haft ambitionen att utveckla fastigheten tillsammans med någon partner eller sälja delar av den, säger Curt Ahnström, vd för Scanprop Development.
- Det är ju framför allt den stora befintliga fastigheten vi säljer och den är ganska speciell att bygga om, och Alm är ju specialister på just den här typen av projekt. De har kompetensen.
För Scanprops del jobbar man vidare med att bygga cirka 700 lägenheter på resterande delar av Timotejen 19.
- En del ska byggas om, i övrigt ska vi bygga nytt.
Ekonomi/Finansiering Efter ett fjolår med räntesänkningar kan vi nu blicka framåt mot en större förutsägbarhet och stabilisering i omvärlden och i ekonomin. Eller? En nytillträdd president i Donald Trump, krig i vår omvärld och osäkerhet i världshandel kan fortsatt sätta ekonomin i gungning. På Fastighetsmarknadsdagen i Jönköping talade Christina Nyman, chefsekonom på Handelsbanken, om hur prognoserna ser ut för tillfället.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.