Byggnaden byggs i prefabricerad betong och kommer att bli tolv meter hög. Lagret kommer också innehålla 9 000 kvadratmeter mezzaninebjälklag.
-Ett fantastiskt spännande projekt med många utmaningar säger Daniel Paterson, ansvarig för RO-Gruppen i Borås.
Byggstart är omgående och inflyttning sker till årsskiftet.
Bolag Bostadskreditfonden plockar fyra nyckelspelare från Aros Kapital när man satsar med nytt kontor i rikets andra stad. – Vårt mål är att vara en långsiktig partner för bostadsutvecklare i hela landet, och genom närvaro i både Göteborg och Stockholm stärker vi vår möjlighet att nå fler aktörer och bidra till fler byggstarter, säger vd Lottie Löf till Fastighetssverige.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.