Hyresgäster är Axfood och Ica. Fastigheterna ligger i Borlänge, Falun, Hedemora, Eksjö och Partille och har en total yta på 17 400 kvadratmeter. Säljare är ett privat fastighetsbolag.
Fastigheterna kommer ingå i Trophi Fastighets AB, som består av drygt 100 handelsfastigheter på ett 80-tal orter i Sverige och Finland. Mer än 80 procent av portföljen utgörs av livsmedelsbutiker med Axfood, Ica och finska S-Gruppen som största hyresgäster. Portföljen har ett marknadsvärde på knappt tre miljarder kronor.
- Redito fortsätter köpa bra handelsfastigheter i Sverige och Finland. Vi arbetar just nu med ett antal förvärv, men skulle gärna göra lite större portföljaffärer – särskilt i Sverige, säger Jan Björk, vd för Redito.
Presenteras av Fastighetsägarna Service
Presenteras av Fastighetsägarna Service
Presenteras av Aros Kapital
Presenteras av Brandskyddsföreningen
Presenteras av CDVI
Transaktioner Hur blir transaktionsåret 2025, vilka faktorer kommer ha störst påverkan för dess utvecklingen, vilka segment blir heta respektive kalla och vilken roll kommer utländska aktörer spela på den svenska transaktionsmarknaden? En panel bestående av Erik Nyman, JLL, Peter Wiman, EY, Maryrose David, Savills, och Adam Tyrcha, Newsec, ger sin bild av transaktionsåret som står för dörren.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.