Image

Redito anställer Anna Lindström

Karriär Redito har anställt Anna Lindström som Asset Manager. Hon kommer senast från Aberdeen Asset Management.
Publicerad den 8 December 2015

Anna Lindström tillträder sin tjänst i början av 2016 och har de senaste 10 åren arbetat på Aberdeen Asset Management som bland annat fondanalytiker och asset manager.

- Vi har under året grundat både Redito Bostad och Serena Properties samtidigt som vi fortsätter att bygga upp portföljen i Trophi. Det är därför glädjande att vi kan förstärka vårt team med Anna, som har en perfekt bakgrund för vår verksamhet, säger Jan Björk, vd för Redito.

- Maria Olsson Äärlaht
maria@lokalnytt.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Vilka fastighetsprofiler sitter i fotbollsstyrelserna?

Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige