I kvarteret Finken på Tingberget, mitt i centrala Kungsbacka, har Peab fått uppdraget att bygga tre punkthus. Totalt ska 84 bostäder byggas med underliggande garage i två plan längs Kungsgatan.
– Det känns spännande att få vara med och utveckla Kungsbacka innerstad och vi är stolta över att få förtroendet. Vi ser fram emot samarbetet och att få bidra med våra kunskaper till att skapa ett Kungsbacka för alla, säger Andreas D’Arienzo, biträdande regionchef på Peab.
– Otroligt roligt att vårt långsiktiga arbete för en utveckling av Tingberget nu blir verklighet och det känns väldigt roligt att förverkliga våra idéer i samarbete med en stark aktör som Peab, säger Pär Karlsson, chef för fastighetsutveckling och projekt på Aranäs.
Uppdraget för Aranäs är en utförandeentreprenad med omgående byggstart och inflyttning är beräknad till våren 2025.
Projektet orderanmäls i det fjärde kvartalet 2022.
Teknik "Den svenska fastighetsbranschen befinner sig för närvarande i en mycket aktiv fas." Så beskriver ChatGPT alltså läget just nu i fastighetsbranschen – sannolikt en bild som inte alla skulle känna igen sig i. Fastighetssverige bestämde sig för att ta reda på vilka andra insikter AI-assistenten har om den svenska fastighetsbranschen och framtiden för AI och proptech i den samma.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.