Image

Oljefonden ska köpa för ytterligare 220 miljarder

Transaktioner Den norska Oljefonden ska investera ytterligare 220 miljarder kronor i fastighetssektorn.
Publicerad den 26 Maj 2014
Karsten Kallevig. Bild: NBIM
Karsten Kallevig.

Oljefonden har den senaste tiden köpt stort på fastighetsmarknaderna i bland annat Paris och New York.

Nu meddelar Karsten Kallevig, chef för Oljefondens fastighetsavdelning, enligt Dagens Industri, att man avser att investera ytterligare uppemot 220 miljarder kronor i sektorn.

- Vi måste öka takten, säger han enligt DI.

Strategin är att investera i 10 – 15 stora städer globalt, där ingår inte Stockholm.

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Vilka fastighetsprofiler sitter i fotbollsstyrelserna?

Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige