Norska Oljefonden har tecknat avtal om förvärv av en fastighet på 6-8 boulevard Haussman i centrala Paris.
Avtalet skrevs under den 28 juli och kommer att slutföras innan året är slut. Priset uppgår till drygt 4,4 miljarder kronor. Säljare är Tamweelview European Holdings SA och Tamweelview Listed Securities Holdings, som ägs av Abu Dhabi Investment Authority.
Fastigheten omfattar 24 500 kvadratmeter lokalyta.
Fonden köper också kontorsbyggnaden Axel Springer Neubau i Berlin för cirka fyra miljarder kronor. Säljare, och framtida hyresgäst, är Axel Springer SE. Byggnaden omfattar 52 200 kvadratmeter och kommer att färdigställas i december 2019.
Bygg/Arkitektur Bygg- och fastighetsbranschen står inför stora förändringar där hållbarhet och digitalisering är avgörande för framtiden. För att möta dessa behov tar flera lärosäten fram nya utbildningar. Ett av dessa är Mälardalens universitet som till hösten 2025 startar ett tvåårigt masterprogram i byggnadsteknik med inriktning mot just hållbarhet och digitalisering.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.