Oljefonden köper det stora kontorskomplexet Uetlihof i Zurich för 1 miljard schweizerfranc, motsvarande 7,15 miljarder svenska kronor.
Säljare är den schweiziska banken Credit Suisse, som har tecknat ett 25-årigt hyresavtal, med option om en 15-årig förlängning.
Uetlihof omfattar hela 173 807 kvadratmeter uthyrningsbar yta och innehåller med än 8 000 arbetsplatser.
Oljefonden har tidigare investerat i Storbritannien, Frankrike och Tyskland.
Presenteras av Eways
Presenteras av SLUSSGÅRDEN
Bolag På vårt event Lokalmarknadsdagen i mars berättar Hans Wallenstam om 90-talskrisen, hur Wallenstam var det enda västsvenska fastighetsbolaget som överlevde och om sina nyvunna erfarenheter som författare. Fastighetssverige har naturligtvis läst hans bok "Mot alla odds" – och under tre dagar rankar vi här de mest läsvärda episoderna från den. I dag: Kulturkrocken mellan det gamla och det nya, vändningen i ulltröja från Grebbestad, valutakäftsmällen på slottet och julkortet till värsta antagonisten.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.