Fastigheten kommer att läggas ut till försäljning och intresserade köpare får chans att titta på objektet. Målet är att ta ett beslut om en eventuell försäljning innan sommaren. Fastigheten som de vill sälja innefattar två hus med totalt 133 lägenheter.
En stor del av Öbos fastighetsbestånd byggdes under 60-70-talen. Det innebär att många av fastigheterna nu behöver underhållas. Öbo strävar, utifrån nuvarande ekonomiska förutsättningar, att hantera underhållsbehovet, men ser att det inte räcker för att klara av den stora utmaning som renoveringarna innebär. Det gör att det finns ett behov av att sälja några av de hus som behöver renoveras. På så sätt minskas underhållsbehov, samtidigt som de frigör kapital till fortsatt underhåll. En försäljning ska ge Öbo bättre möjlighet att fortsätta underhålla beståndet på ett klokt sätt.
Öbo har även beslutat att fortsatt pröva försäljning av de fastigheter med totalt 59 bostäder som inte såldes under 2024. Även för dessa objekt beräknar de att ta ett beslut om en eventuell försäljning innan sommaren.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.