SHH äger markområdet på cirka 14 hektar tillsammans med LO och Fastighets AB Bodal.
– Det känns mycket bra att detaljplanen äntligen har antagits och vi förutsätter att den fortsatta processen löper på smidigt. SHH och kommunen har arbetat intensivt med detta sedan 2014 och vi vill påbörja byggnation så fort som möjligt. Detta tillskott är positivt för Botkyrkas fortsatta utveckling och efterfrågan på ekonomiskt tillgängliga hyresrätter och bostadsrätter är fortsatt stor i Botkyrka. Vi bevarar samtidigt stora delar av skogen och skapar en utomordentlig tillgänglighet till ett fint natur- och rekreationsområde, säger Misha Moeremans d’Emaus, vd och koncernchef SHH Bostad.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.