Eva Hessman är utbildad civilekonom och har arbetat på stadsledningskontoret sedan 1997. Hon har tidigare även varit ekonomidirektör.
- Jag är jätteglad att ha fått detta förtroende. Tillsammans med stadens medarbetare ska vi fortsätta utveckla staden för att skapa ett bättre Göteborg för boende, besökare och företag. Vi har stora utmaningar när vi bygger en grön nära storstad och ett socialt hållbart Göteborg. Jag har lång erfarenhet av att jobba i staden och det känns väldigt roligt och inspirerande att ha fått det här jobbet, säger Eva Hessman.
Hon kommer direkt från rollen som tillförordnad stadsdirektör.
Bolag Fastighetsprofilen Kristina Alvendal har föreslagits som ledamot av styrelsen för Svenska Bordtennisförbundet. Hennes långa erfarenhet av strategiskt ledarskap inom både offentlig och privat sektor samt hennes tidigare erfarenheter från andra ideella uppdrag gör henne lämplig för rollen, menar Bordtennisförbundets valberedning. Själv spelar hon inte pingis. – Nej, jag gör ju inte det. Bollsinnet har hoppat över en generation.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.