Stationsområdet ska innehålla undervisningsbyggnader på sammanlagt 54 000 kvadratmeter, ett högt tornhus med bostäder på cirka 12 000 kvadratmeter och ytterligare bostäder på 2 000 kvadratmeter.
Här ska också finnas ett stort torgkvarter med livsmedelsbutik, detaljhandel, caféer och liknande verksamheter samt parkeringshus. Det nya byggprojektet får en yta på cirka 110 000 kvadratmeter och ska byggas samman med de befintliga byggnadsminnesmärkta så kallade ”Hängande trädgårdarna”.
Bygg/Arkitektur Efter omfattande arbeten har Lärjeholms Gård i östra Göteborg återfått sin forna stil med dekormålningar, originaldörrar och trägolv. Nu ska det skakas liv i den gård som en gång ägdes av Gustav Vasas svägerska och attackerades av Danmark. Fastighetssverige har varit inne i huset och känt historiens vingslag – samt en och annan sättning i byggnaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.