2016 inledde NCC ett strategiskt partnerskap med Botkyrkabyggen. Samarbetet fortlöper och NCC har nu fått i uppdrag att renovera ytterligare 158 lägenheter i området.
– Tillsammans med Botkyrkabyggen har vi nu renoverat nästan 1 000 lägenheter i Fittja. Vi är glada över förtroendet att fortsätta arbetet med denna tredje etapp som omfattar renovering av 158 lägenheter fördelade i sju hus på Krögarvägen, säger Patrik Bengtsson, projektchef, NCC Building Sverige.
Projektet omfattar renovering av badrum och wc. Det kommer även att genomföras byte av elsystem i lägenheterna samt mindre åtgärder i samtliga kök. Hyresgästerna kommer att bo kvar i bostäderna under tiden arbetet utförs.
– I det här projektet har vi stort fokus på hyresgästerna som under arbetets gång bor kvar i bostäderna. Lägenheterna vi renoverar är byggda under 70-talet och närmar sig sin tekniska livslängd. Arbetet inleds i april och kommer att pågå i cirka 1,5 år, säger Martin Hagberg, produktionschef, NCC Building Sverige.
Affären är en totalentreprenad och uppgår till cirka 50 MSEK som orderregistreras i affärsområde NCC Building Sweden under andra kvartalet.
Ekonomi/Finansiering En av de största konkurserna i Sveriges moderna historia. Så beskrivs det besked som kom under onsdagen, när batteritillverkaren Northvolt ansökte om konkurs efter en längre tids ekonomiska svårigheter. Efter beskedet kommenterade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) den tunga nyheten och hur hon hoppas på att man fortsatt kan ta vara på "Skellefteåandan" i kommande satsningar.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.