Image

NAI Svefa rekryterar tre personer

Bolag NAI Svefa stärker sin värderingsverksamhet i Norrköping, Stockholm och Malmö genom rekryteringar av Petter Öhman, Hedvig Mathisson och Mikael Svensson.
Publicerad den 24 Maj 2016

Petter Öhman är civilingenjör Lantmäteri och har tidigare arbetat med analys och värdering i samband med transaktioner på Catella i Malmö. Han börjar på NAI Svefas Norrköpingskontor den första augusti.

Hedvig Mathisson är civilingenjör Samhällsbyggnad och har tre års erfarenhet från Stockholms stad där hon främst arbetat med fastighetsvärdering. Hon kommer att stärka upp den strategiska satsningen mot värdering av byggrätter, som har sin utgångspunkt från Stockholm, och ansluter till NAI Svefa i slutet av augusti.

Mikael Svensson är nyutexaminerad civilingenjör Lantmäteri och kommer i början av juni att ansluta till värderingsverksamheten i Malmö.

– Vår kontinuerliga satsning på strukturkapital och stark regional närvaro har gett utdelning under de senaste tre åren och vi vill fortsätta att befästa vår marknadsposition som landets största och ledande värderingsföretag. Vi har sett en positiv utveckling sett till både vår omsättning och vår marginal genom effektiva processer och ett kvalitetssäkrat arbetssätt. Vi vill fortsätta öka vår rådgivningsverksamhet i hela landet och ser det som en viktig pusselbit för att säkerställa kvalitet, säger Mikael Lundström, vd för NAI Svefa.

- Maria Olsson Äärlaht
maria@lokalnytt.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Vilka fastighetsprofiler sitter i fotbollsstyrelserna?

Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige