I slutet av 2020 tog Lundbergs Fastigheter ett viktigt och avgörande beslut om att bli klimatneutrala till 2030. Målet omfattar hela värdekedjan, från hyresgäster till leverantörer och medarbetare. Som ett led i det arbetat tar nu bolaget ytterligare ett steg när det gäller att få bostadshyresgäster att välja förnybar el.
– Omkring 40 procent av våra koldioxidutsläpp inom bostadsförvaltningen kommer från hyresgästers el-abonnemang som inte är förnybara. Om vi kan få alla våra ca 8 000 bostadshyresgäster att agera på ett hållbart sätt så skapar vi tillsammans väldigt stor klimatnytta, säger Johan Sandborgh, hållbarhetschef, Lundbergs Fastigheter.
– Vi har fått väldigt fin respons från våra hyresgäster och för de allra flesta är det här en självklarhet. Att öka medvetenheten och kunskapen är en viktig del i att hjälpa människor att leva mer hållbart. Vi hoppas att vi kan inspirera även andra bolag att involvera kunderna i sitt hållbarhetsarbete.
Hyresgästföreningen är informerade om införandet av Grönt elavtal som en del av hyreskontraktet.
Sverige Uthyrningschef på Croisette, matinfluencer med nära 130 000 följare och författare är tre delar i det som beskriver Jennifer Eriksson. Hon berättar för Fastighetssverige vad hon lärt sig av att bolla de delarna samtidigt, vilka fenomen hon noterar på uthyrningsmarknaden nu och känslorna inför att den andra kokboken nu är på väg mot bokhyllorna. Samt vad hon skulle bjuda på till en person hon imponeras av i branschen och ett recept som hon också delar till Fastighetssveriges läsare.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.