Patrik Floberg har de senaste fyra åren varit verksam inom revision och transaktioner med huvudsaklig inriktning mot bygg- och fastighetssektorn.
Norbert Adamek, med tidigare erfarenhet från Catella Corporate Finance, har under de senaste tre åren varit verksam inom Skanskakoncernen och kommer närmast från Skanska Fastigheter Stockholm där han varit ansvarig för uthyrningen av Skanskas projekt- samt förvaltningsfastigheter i centrala och i norra Stockholm.
Jones Lang LaSalle planerar att fortsätta växa på transaktionssidan under 2010 och söker aktivt efter ytterligare förstärkningar med detaljhandelskompetens.
Lista Konkurserna ökade under mars månad i den statistik som Creditsafe sammanställt. De noterade en kraftig uppgång i konkurser inom hotell, restaurang och detaljhandeln. I den sistnämnda kategorin finns en modekedja som finns på sju stora gallerior och köpcentrum i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.