Bland de interna dokument som SBB har lämnat ifrån sig finns mejl som visar att SBB redan i början av maj 2023 kände till att räntetäckningsgraden var ifrågasatt, och att man aktivt sökte sätt att hantera problemet.
SBB "har ett juridiskt problem, och det är ganska stort", skrev den då blivande vd:n Leiv Synnes i ett av dem.
I ett mejl till DI skriver SBB:s finanschef Helena Lindahl att bolaget, som tidigare kommunicerats, tillbakavisar alla påståenden om att det har brutit mot sina lånevillkor och anser att kraven som mottagits från ett antal hedgefonder är grundlösa.
"SBB har inte för avsikt att föregå den kommande domstolsprocessen och kommer därför inte att kommentera påståenden eller uttalanden som är tagna ur sitt sammanhang", uppger Helena Lindahl till DI.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.