J.P. Morgan är redan hyresgäst hos Humlegården Fastigheter genom ett av sina kontor och väljer nu att samlokalisera hela sin kontorsverksamhet på en gemensam adress, Hamngatan 15. Arean omfattar 1 242 kvadratmeter och rymmer två våningsplan.
Panini hyr den kvarvarande butiksdelen i fastigheten, vilken omfattar 129 kvadratmeter. Butiken öppnar i november.
- Vi har känt ett stort engagemang för J.P. Morgan kring deras lokalbehov och vi är väldigt glada att vi snart kan hälsa dem välkomna till Styrpinnen 19, en av våra främsta fastigheter. Med Panini i huset utökas dessutom den redan höga servicenivån i området vilket vi tror att våra hyresgäster uppskattar, säger Rebecka Yrlid, projektchef på Humlegården Fastigheter.
Styrpinnen 19 genomgick en nybyggnation 2008-2012 där ett nytt hus byggdes bakom den ursprungliga fasaden. Husets fick en hög standard och den tidigare interiören ersattes med nya moderna ytskikt och glasade väggar. Lokalerna följer den tillskapade ljusgården och det nya hiss- och trapphuset.
Sverige Efter en evighetslång vinter är äntligen den svenska fotbollssäsongen här. Första omgång i damallsvenskan har redan gått av stapeln och nu tar säsongen ytterligare fart när herrallsvenskan och superettan har sina respektive premiärer i helgen. Mitt i analyser av trupper och siande kring vilka lag som gör upp om SM-guld, vilka nyförvärv som floppar och vilka klubbar som har fått storhetsvansinne har Fastighetssverige valt att titta på vilka profiler från bygg- och fastighetsbranschen som sitter med i elitlagens styrelser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.