Planen beräknas vinna laga kraft under 2015.
- Svedmyra är ett attraktivt läge för bostäder för våra medlemmar. Närheten till tunnelbanan ökar efterfrågan ytterligare, säger Leif Lindqvist affärsutvecklingschef fastigheter HSB Bostad.
Restate var ombud för säljarna.
Fastighetsmarknadsdagen Jönköping När Tommy Fritz, vd för Tosito, äntrar scenen på Fastighetsmarknadsdagen i Jönköping så pratar han, bland annat, om hur han ser på, just, den lokala bostadsmarknaden. Det finns också en tickande bomb som stavas "bostadsbristen i Göteborg", med stark arbetskraftsinvandring och alltför få byggstarter. Hur tacklar branschen detta? – Vi bygger antingen för mycket eller för lite, säger Tosito-vd:n.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.