Image
Capella med Karlatornet i bakgrunden.
Capella med Karlatornet i bakgrunden. Bild: Hemsö

Hemsö och Academedia ingår avtal i Göteborg

Uthyrning Hemsö och skolkoncernen Academedia har ingått ett tioårigt hyresavtal för uthyrning av 1 500 kvadratmeter i fastigheten Capella, belägen i stadsdelen Karlastaden på Lindholmen i Göteborg.
Publicerad den 4 Juli 2024

I och med denna uthyrning i Hemsös nyutvecklade byggnad Capella stärks utbildningsinnehållet i fastigheten, som är en renodlad samhällsfastighet och nu är nu fullt uthyrd.

– Vi är glada att kunna erbjuda Academedia moderna och funktionella undervisningslokaler i ett så attraktivt område som Lindholmen. Läget är allt viktigare för skolor idag och här har man förutom mycket goda kommunikationer även närhet till näringsliv och högre utbildning samt flertalet gym, restauranger och kaféer, säger Hanna Tengberg, projektutvecklare på Hemsö.

– Det är mycket glädjande att vi på kort tid träffat två överenskommelser med Hemsö i Göteborg och ser verkligen fram emot att kunna erbjuda våra elever utbildning i ljusa och fräscha lokaler, säger Jens Levin, utbildningsdirektör på Academedia.

Academedia kommer att bedriva gymnasieutbildning i lokalerna med planerad start höstterminen 2025. Hemsö och Academedia har sedan tidigare ingått avtal för gymnasieverksamhet i Odinsskolan i centrala Göteborg. Verksamheten där startar höstterminen 2024.

- Redaktionen
red@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Hallands Hamnar bygger ut och satsar på koldioxidlogistik

Bygg/Arkitektur Hallands Hamnar vill bli en av Sveriges första hamnar att ta hand om mellanlagring och utlastning av infångad koldioxid. Hamnen vill, genom strategiska samarbeten och infrastruktur, knyta samman utsläppare, teknik och transport. Men vad krävs för satsningar när det gäller byggnation och markanvändning? Fastighetssverige har talat med Henrik Nanfeldt, kommersiell chef på Hallands Hamnar.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige