MTN-programmet blir ett komplement till Hemsös nuvarande finansieringsstruktur och är nästa steg i Hemsös arbete att bredda kapitalförsörjningen genom att aktivt nyttja kapitalmarknaden.
Emission under MTN-programmet beräknas kunna ske under hösten 2013.
SEB är ledarbank för MTN-programmet. Danske Bank, Handelsbanken Capital Markets, Nordea, SEB och Swedbank deltar som emissionsinstitut. Mannheimer Swartling Advokatbyrå är juridisk rådgivare till Hemsö.
Lista Konkurserna ökade under mars månad i den statistik som Creditsafe sammanställt. De noterade en kraftig uppgång i konkurser inom hotell, restaurang och detaljhandeln. I den sistnämnda kategorin finns en modekedja som finns på sju stora gallerior och köpcentrum i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.