Alecta är den största pensionsfonden i Norden och en långsiktig investeringspartner till Heimstaden. Heimstaden är det näst största bostadsfastighetsbolaget i Europa, med över 150 000 bostäder i tio länder och en balansräkning på 350 miljarder kronor.
– Frans tillför oss stor erfarenhet efter sina 20+ år inom fastighets- och finansbranschen i Stockholm och London. Han känner oss väl genom Alectas nio år av investeringar i Heimstaden Bostad. Jag är övertygad om att han kommer att ge ett betydande stöd till utvecklingen och tillväxten av våra affärsenheter, säger Christian Fladeland, Chief Investment Officer på Heimstaden.
– Under åren jag varit involverad i Heimstaden har jag sett det utvecklas till en fastighetsförvaltare i toppskiktet med en unik kultur och ägandetänkande, och en sann passion för att påverka sina hyresgästers liv positivt. Jag ser fram emot att forma och att genomföra vår strategi, säger Frans Heijbel.
Sverige Uthyrningschef på Croisette, matinfluencer med nära 130 000 följare och författare är tre delar i det som beskriver Jennifer Eriksson. Hon berättar för Fastighetssverige vad hon lärt sig av att bolla de delarna samtidigt, vilka fenomen hon noterar på uthyrningsmarknaden nu och känslorna inför att den andra kokboken nu är på väg mot bokhyllorna. Samt vad hon skulle bjuda på till en person hon imponeras av i branschen och ett recept som hon också delar till Fastighetssveriges läsare.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.