Image

Gröna obligationer till 0,51 procents ränta

Ekonomi/Finansiering Nya Svensk Fastighetsfinansiering AB (Nya SFF), har emitterat gröna obligationer om 500 miljoner kronor.
Publicerad den 19 Oktober 2016

Bolaget har noterat ytterligare ett obligationslån nr 110, som förfaller 2019-02-28. Obligationerna emitterades till en fast ränta om 0,51 procent. Obligationerna är säkerställda med pant i fastighet, och kommer att noteras på Nasdaq Stockholm Sustainable Bonds List. Nordea och SEB var förmedlande banker i denna transaktion.

Nya SFF ägs av Catena AB, Diös Fastigheter AB, Fabege AB, Platzer Fastigheter Holding AB och Wihlborgs Fastigheter AB.

Hansan AB är bolagets service agent.

- Intresset för Gröna obligationer växer konstant och vi ser med tillförsikt på en fortsatt stark tillväxt för den Gröna obligationsmarknaden i Sverige, kommenterar Claes Helgstrand, vd för Nya SFF.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Nu skiner 1700-talsgården igen

Bygg/Arkitektur Efter omfattande arbeten har Lärjeholms Gård i östra Göteborg återfått sin forna stil med dekormålningar, originaldörrar och trägolv. Nu ska det skakas liv i den gård som en gång ägdes av Gustav Vasas svägerska och attackerades av Danmark. Fastighetssverige har varit inne i huset och känt historiens vingslag – samt en och annan sättning i byggnaden.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige