G-Star Raw hyr cirka 700 kvadratmeter i gatuplan.
- Vi är mycket glada över att ha G-Star som hyresgäst på Karl Johans gate 14, och det nya hyresavtalet ligger i linje med vår strategi att hitta nya affärsmöjligheter för fastigheten, säger Ted Söderlund, asset manager för Genestas norska fastigheter.
G-Star har börjat inreda lokalen och öppnar sin flaggskeppsbutik i maj 2013. G-Star är ett globalt modeföretag med över 6 000 försäljningsställen över hela världen. G-Star har flaggskeppsbutiker i New York, Paris, London, och nu också i Oslo samt andra större städer.
De 17 600 kvadratmeter stora fastigheterna på Karl Johans gate 14 och Kirkegata 23–25 i centrala Oslo ingår i Genestas fond Genesta Nordic Baltic Real Estate (GNBRE).
Bygg/Arkitektur Efter omfattande arbeten har Lärjeholms Gård i östra Göteborg återfått sin forna stil med dekormålningar, originaldörrar och trägolv. Nu ska det skakas liv i den gård som en gång ägdes av Gustav Vasas svägerska och attackerades av Danmark. Fastighetssverige har varit inne i huset och känt historiens vingslag – samt en och annan sättning i byggnaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.