Bland de senaste hyresavtalen som är tecknade återfinns bland andra fastighetskonsulten NAI Svefa, som hyr cirka 250 kvadratmeter.
Seven Eleven öppnar i december och vid årsskiftet ska Sodexo öppna restaurang och kafé med tillhörande konferensverksamhet.
WSP, som hyr i princip halva fastigheten, flyttar in i februari.
- Huvudfaktorerna bakom att hyresgästerna valt att sätta sig här är att de vill stärka sitt varumärke, attrahera och bibehålla kompetent personal, läget och miljön – fastigheten är certifierad enligt Breeam på nivån Very Good. De faktorerna gör den här fastigheten till en bra produkt, säger Marcus Sandahl på NCC Property Development till Fastighetssverige.
NCC går nu vidare med ytterligare ett projekt, på Skånegatan omedelbart söder om det här huset. Nu handlar det om ett ännu större hus, 20 000 kvadratmeter.
- Vi håller på med detaljplanearbetet och diskuterar med flera potentiella hyresgäster.
FAKTA/ Hyresgäster på Ullevigatan 17-19:
WSP, Kriminalvården, TDC, Findwise, Seven Eleven, Sodexo, Jetshop, NAI Svefa, Frejs Revisorer, Protrol, Kontego och Cetrez.
Lista Rekryteringarna till vd-stolarna som skedde mellan 2016-2019 verkar fortfarande hålla. Fastighetssverige har kartlagt hur länge vd:arna har haft sina uppdrag.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.