Samarbetet med befintliga hyresgäster i Infra City fungerar väl och har resulterat i att den genomsnittliga kontraktsdurationen förlängts med över ett år sedan tillträdet.
Under 2014 har det aktiva uthyrningsarbetet hittills resulterat i nytecknade hyresavtal på mer än 4 000 kvadratmeter. Sedan förvärvet av Infra City har Profi Fastigheter tecknat nya hyresavtal på mer än 10 000 kvadratmeter lokalyta, där uthyrningar till Tesla Motors, Eon Värme, Hankook, Nikita och Hyundai Mobis är de största.
Genom att optimera befintliga drift och energisystem har den gradjusterade energiförbrukningen i Infra City minskat med 15 procent.
- Vi är mycket nöjda med de resultat vår organisation har åstadkommit sedan vi tillträdde Infra City. Uthyrningen till Tesla Motors ligger i helt i linje med vår målsättning att attrahera spännande och innovativa etableringar till Infra City. Vi känner ett stort intresse för det vi gör vilket kommer resultera i flera spännande etableringar inom kort, säger Thomas Sipos, vice vd på Profi Fastigheter.
Fastighetsmarknadsdagen Jönköping För drygt 15 år sedan grundade Ivan Martic, uppvuxen i Vaggeryd, IM Vision efter sitt UF-företag i skolan. Idag är det ett av Sveriges ledande företag inom uthyrning och försäljning av LED-skärmar. 2023 blev han utsedd till årets unga företagare i Jönköpings län. Samma år förvärvades majoriteten av företaget av ett investmentbolag. På Fastighetsmarknadsdagen i Jönköping berättar han om sin resa och om sin filosofi när det gäller företagande.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.