Forsens huvudägare Broviken Gruppen har utökat sin portfölj inom byggprojektledning genom förvärvet av Projektledarbyrån Sverige AB som tillsammans med Forsen AB därmed stärker marknadsnärvaron på flera orter i Sverige.
– Vi har lärt känna Projektledarbyrån som ett professionellt, välskött företag med en stark värdegrund och stort engagemang för kunder och medarbetare. Vi ser fram emot att aktivt bidra i den fortsatta utvecklingen av Projektledarbyrån och vårt samarbete tillsammans med alla medarbetare, säger Eva Färnstrand, styrelseordförande i Forsen.
Projektledarbyrån har en ledande marknadsposition i Dalarna och närvaro även i Gästrikland.
– Vi ser fram emot samarbetet med Forsen och att tillsammans kunna erbjuda våra tjänster på en större geografisk marknad, säger Roland Appelgren, medgrundare, Projektledarbyrån.
Villkoren för transaktionen offentliggörs inte.
Bolag Fastighetsprofilen Kristina Alvendal har föreslagits som ledamot av styrelsen för Svenska Bordtennisförbundet. Hennes långa erfarenhet av strategiskt ledarskap inom både offentlig och privat sektor samt hennes tidigare erfarenheter från andra ideella uppdrag gör henne lämplig för rollen, menar Bordtennisförbundets valberedning. Själv spelar hon inte pingis. – Nej, jag gör ju inte det. Bollsinnet har hoppat över en generation.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.