Fastpartner har sålt fastigheten Bulten 7 i Danderyd till Edasi AB. Fastigheten är uthyrd till 91 procent och har en uthyrningsbara yta om cirka 1 800 kvadratmeter och det årliga hyresvärdet uppgår till drygt två miljoner kronor.
- Vi är glada över att sälja till Edasi som vi tror kommer att fortsätta utveckla fastigheten framgångsrikt de kommande åren säger Svante Hedström, fastighetschef på Fastpartner.
Fastpartner har även avyttrat fastigheten Huven 3 i Ronneby. Fastigheten är tomställd och har en uthyrningsbar yta om 738 kvadratmeter.
Fastpartner äger och förvaltar fastigheter i Sveriges största befolkningscentrum, Stockholm och Mälardalen från Gävle till Norrköping, Göteborg, Malmö och Uppsala.
På dessa orter förvaltar och utvecklar vi våra fastigheter i nära dialog med våra hyresgäster för att skapa effektiva verksamhetslokaler, och en långsiktig positiv och hållbar utveckling av stadsrummet. I våra fastigheter finns några av Sveriges ledande och största industribolag. Där finns också unga entreprenörer med nystartade bolag som lägger grunden till morgondagens näringsliv i Sverige. Dessutom fi...
Fastighetsmarknadsdagen Jönköping För drygt 15 år sedan grundade Ivan Martic, uppvuxen i Vaggeryd, IM Vision efter sitt UF-företag i skolan. Idag är det ett av Sveriges ledande företag inom uthyrning och försäljning av LED-skärmar. 2023 blev han utsedd till årets unga företagare i Jönköpings län. Samma år förvärvades majoriteten av företaget av ett investmentbolag. På Fastighetsmarknadsdagen i Jönköping berättar han om sin resa och om sin filosofi när det gäller företagande.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.