B&B Högtrycksteknik har tecknat ett femårigt hyresavtal avseende 1 817 kvadratmeter kontor och lager samt 2 433 kvadratmeter tillhörande markytor. Hyresavtalet börjar löpa i september.
Fastpartner har med JC Decaux omförhandlat och förlängt ett hyresavtal. Det nya avtalet, som löper på fyra år, omfattar 1 741 kvadratmeter lager och kontor samt tillhörande markytor.
Fastigheten Veddesta 5:3 utvecklas med dessa uthyrningar och efterfrågan är fortsatt god på Fastpartners lokaler. Lokalerna anpassas till de nya hyresgästerna.
- Vi är mycket nöjda med utvecklingen av fastigheten och hälsar B&B Högtrycksteknik välkomna till oss. Dessutom är vi glada för att JC Decaux har förlängt sitt hyresavtal med oss. Båda är bra och stabila hyresgäster som passar väl in hos oss, säger Håkan Bolinder, regionchef på Fastpartner.
Fastpartner äger och förvaltar fastigheter i Sveriges största befolkningscentrum, Stockholm och Mälardalen från Gävle till Norrköping, Göteborg, Malmö och Uppsala.
På dessa orter förvaltar och utvecklar vi våra fastigheter i nära dialog med våra hyresgäster för att skapa effektiva verksamhetslokaler, och en långsiktig positiv och hållbar utveckling av stadsrummet. I våra fastigheter finns några av Sveriges ledande och största industribolag. Där finns också unga entreprenörer med nystartade bolag som lägger grunden till morgondagens näringsliv i Sverige. Dessutom fi...
Fastighetsmarknadsdagen Jönköping För drygt 15 år sedan grundade Ivan Martic, uppvuxen i Vaggeryd, IM Vision efter sitt UF-företag i skolan. Idag är det ett av Sveriges ledande företag inom uthyrning och försäljning av LED-skärmar. 2023 blev han utsedd till årets unga företagare i Jönköpings län. Samma år förvärvades majoriteten av företaget av ett investmentbolag. På Fastighetsmarknadsdagen i Jönköping berättar han om sin resa och om sin filosofi när det gäller företagande.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.