Image
Fastpartner hyr ut i Hemsta Företagspark i Gävle.
Fastpartner hyr ut i Hemsta Företagspark i Gävle. Bild: Fastpartner

Fastpartner hyr ut 4 200 kvadratmeter till Region Gävleborg

Uthyrning Fastpartner har tecknat ett treårigt hyreskontrakt med Region Gävleborg, Hjälpmedel SAM, avseende cirka 4 200 kvadratmeter i Hemsta Företagspark i Gävle.
Publicerad den 9 September 2020

Kontraktet började löpa den 1 september 2020. Anpassning av lokalerna pågår och kommer att fortgå en bit in i höst.

Hemsta Företagspark är beläget i södra delen av Gävle i området Hemsta. Fastigheten uppgår till cirka 45 000 kvadratmeter och erbjuder en attraktiv blandning av kontors, lager- och produktionsytor. Exempel på hyresgäster i Hemsta Företagspark är Gavlegårdarna, Actic, Dome Adrenaline Zone, Setra och Samhall.

– Region Gävleborg och Hjälpmedel SAM är sedan tidigare en viktig hyresgäst till Fastpartner i Gävle. Den nya lokalen i Hemsta Företagspark skapar goda förutsättningar för hyresgästens expansion vilket känns väldigt bra att kunna erbjuda, säger Fredrik Thorgren, regionchef på Fastpartner.

– Vi är mycket nöjda med att vi har hittat en bra lösning med att få tillgång till en större lokalyta för vårt huvudlager av hjälpmedel, säger Ulf Persson, förvaltningschef på region Gävleborg.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Fastpartner AB på Branschguiden

Fastpartner äger och förvaltar fastigheter i Sveriges största befolkningscentrum, Stockholm och Mälardalen från Gävle till Norrköping, Göteborg, Malmö och Uppsala.

På dessa orter förvaltar och utvecklar vi våra fastigheter i nära dialog med våra hyresgäster för att skapa effektiva verksamhetslokaler, och en långsiktig positiv och hållbar utveckling av stadsrummet. I våra fastigheter finns några av Sveriges ledande och största industribolag. Där finns också unga entreprenörer med nystartade bolag som lägger grunden till morgondagens näringsliv i Sverige. Dessutom fi...

Läs mer om Fastpartner AB på Branschguiden

Senast från Fastighetssverige Plus

Från Balkan till Vaggeryd

Fastighetsmarknadsdagen Jönköping För drygt 15 år sedan grundade Ivan Martic, uppvuxen i Vaggeryd, IM Vision efter sitt UF-företag i skolan. Idag är det ett av Sveriges ledande företag inom uthyrning och försäljning av LED-skärmar. 2023 blev han utsedd till årets unga företagare i Jönköpings län. Samma år förvärvades majoriteten av företaget av ett investmentbolag. På Fastighetsmarknadsdagen i Jönköping berättar han om sin resa och om sin filosofi när det gäller företagande.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige