Samhället har påbörjat en enorm omställning från förbränning av fossila ämnen till el och kunskapsbehovet är stort när alla bilförare ska byta till elbil. Eways kommer att finnas tillhands och med sina laddspecialister i Mall of Scandinavia för att hjälpa dem som vill med laddning av bilar, oavsett var och hur de ska laddas.
– En av våra huvudstrategier är att utbilda, därför vill vi finnas där många människor finns, så att vi kan hjälpa alla som vill byta från fossildrivna bilar till el, med utbildning och know-how inom elbilsladdning, säger Niclas Sahlgren, grundare och vd på Eways
Eways har sedan januari 2021 även en butik i Täby Centrum.
Energi/miljö Energisystemet förändras, andelen förnybar energi ökar och behovet av att anpassa energianvändning efter tillgång blir allt större. En studie från Högskolan i Halmstad visar att stomvärme – där byggnadens stomme används som värmelager – kan vara en del av lösningen. Fastighetssverige har pratat med upphovsmannen Johan Lind.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.